Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História

Stupné, tak ako všetky obce na Slovensku bolo vystavané prevažne z ľahko horľavého  materiálu (drevo, slamené strechy).  Je preto pochopiteľné, že ničivé požiare ľahko vznikali, ale o to ťažšie  sa hasili. K vzniku požiarov značne prispieval i spôsob života vtedajších obyvateľov, ktorí na svietenie používali otvorený oheň – fakle, smolničky ...

Kronika obce zaznamenala výskyt požiarov iba z druhej polovice 19. storočia, hoci obec existovala už v roku 1416   až do roku 1868, kedy je zaznamenaný prvý požiar, pri ktorom zhorela takmer celá obec – ostali len tri domy, bolo mnoho požiarov, o ktorých však nevieme. Ničivý požiar v roku 1868 si vyžiadal jednu ľudskú obeť, a to muža, ktorý  spal na povale  a tam aj zhorel. O štyri roky neskôr v roku 1872 vznikol ďalší požiar. Od zapálenej drevenej triesky, ktorou si jeden občan svietil v miestnosti, kde sa nachádzalo množstvo suchého nahobľovaného dreva. Tento požiar nebol veľmi ničivý a zhorelo 6 domov.

V 19. storočí zrejme v jeho začiatku sa obec zmohla na zakúpenie malej ručnej striekačky,  ktorá bola málo výkonná, ale predsa len lepšia na hasenie požiarov ako doterajší spôsob hasenia vedrami. V roku 1927 občania finančnou zbierkou v obci, a tiež príspevkom z urbára zakúpili výkonnejšiu ručnú striekačku značky KOBLER, ktorá je toho času umiestnená pred obecným úradom a je funkčná. Bola veľkou pomocou pri hasení požiarov, ale o organizovaní DHZ sa rozhodlo až v  roku 1929, kedy sa niektorí občania snažili bližšie sa oboznámiť s problematikou hasenia požiarov. Oficiálne bol v Stupnom založený DHZ až v roku 1934, jeho veliteľom sa stal Ján Smataník stredný a predsedom Ondrej Balej.

Zbor mal 18 členov, ktorí mali už aj uniformy. Byť členom DHZ bola veľká česť a títo členovia sa tešili veľkej úcte ostatných občanov. Tesne po založení vznikol požiar, kedy zhoreli domy 6-ich občanov. Ďalší požiar, vraj úmyselne založený, vypukol v roku 1939, kedy zhoreli dve humná. Vzhľadom na to, že v niektorých okolitých obciach už mali motorové striekačky, rozhodli sa i naši občania zakúpiť motorovú striekačku, na ktorú sa musela urobiť zbierka.

V roku 1947 bola zakúpená nová motorová striekačka DS 16, ktorá bola v tom istom roku aj posvätená dp. farárom Jánom Slivkom, táto striekačka, pravda už po generálnej oprave je akcieschopná do dnešného dňa a je stále vo výzbroji DHZ. V roku 1953 bola postavená nová požiarna zbrojnica a v tomto roku bolo do obce dodané nákladné motorové vozidlo, ktoré slúžilo  na ťahanie – prevoz DS 16 k požiarom u nás, ale aj do susedných obcí.

Dovtedy sa táto striekačka musela prevážať ručne. V roku 1955 bolo do obce dodané požiarne vozidlo RN, ktoré bolo vybavené i čerpadlom, čo  značne uľahčilo práce pri hasení, veď odviezlo hasičov, navijak s kompletným vybavením, všetkou požiarnou technikou. Aj toto vozidlo je dosiaľ akcieschopné. Stupnianski hasiči mali v okolitých obciach dobrú povesť, pretože dokázali niekedy prísť do susednej obce k požiaru skôr ako domáci.

Členovia DHZ sa v roku 1969 prebojovali ako prví v okrese na prvé národné kolo súťaže požiarnych družstiev do Martina, kde sa umiestnili na 4. mieste. V tom istom roku sa zúčastnili vyraďovacieho kola medzinárodnej súťaže požiarnych družstiev CTIF v Bratislave, ako najlepší v okrese sa zúčastnili aj druhého národného kola v Košiciach a tretieho národného kola v Leviciach, kde skončili na 3. mieste. Niektorí z týchto členov sa ešte stále zúčastňujú súťaží za veteránov a žnú veľký úspech.

Na ich úspechy naväzuje aj nová generácia hasičov, ktorá si na súťažiach počína veľmi dobre. Už dva roky pôsobia v Slovensko-moravskej lige. V roku 2015 zvíťazili na 10 súťažiach, na 2. mieste skončili celkovo 9 krát a 3 krát boli tretí.V roku 2015 skončili celkovo v Slovensko-moravskej hasičskej lige na krásnom druhom mieste.

Vo funkcii veliteľa sa od jeho založenia vystriedalo viacero obetavých občanov, približne  v tomto poradí:

Viliam Šterdas, Ján Krajčoviech, Pavol Potôček, Fridolín Smädiš, Rudolf Krajčoviech, Anton Mako  a Bernard Krajčoviech

Vo funkcii predsedov:

Jozef Krajčoviech – Kozík, Pavel Papričík, František Mako, Štefan Mako, Pavol Kuvik, Jozef Čamaj ,  Marián Krajčoviech, Dušan Krajčoviech, Peter Krajčoviech.

V súčasnosti je predsedom Roman Krajčoviech a veliteľom Miloš Hucan. V roku 1958 vznikol v obci požiar, zásahom hasičov i občanov sa podarilo zachrániť dve humná, ktoré  boli od horiaceho humna cca 0,5 m. Vďaku si zaslúžil strojník DHZ Michal Pleško a Milan Balej, ktorí zverenú techniku udržiavali vždy v poriadku.

V októbri 2015 obec dostala hasičské auto IVECO a tiež protipovodňový vozík.

V roku 1990 bolo v obci dodané nové motorové vozidlo so striekačkou PPS 12 Avia 31, ktoré je súčasťou výbavy DHZ Stupné.

Vďakabohu vždy sa v Stupnom našli a aj v súčasnej  dobe sú ľudia, ktorí na úkor svojich rodín a voľného času venujú sa hasičstvu a pričiňujú sa o to, aby obec bola po požiarnej stránke zabezpečená. Nedá sa však zabrániť úmyselne založeným požiarom, ktoré roku 1992 pohltili 4 hospodárske staviská v našej obci.

Okrem preventívnej a represívnej činnosti boli i jediným organizátorom kultúry,

a to poriadaním tanečných zábav, maškarných plesov, nacvičovaním divadelných  hier, strážením Božieho hrobu na Veľkú noc, odprevádzaním svojich členov na poslednej  ceste a tiež poriadaním hasičských súťaží. Veľká vďaka patrí všetkým nemenovaným hasičom, radovým členom DHZ za ich prácu v prospech blížnych.

• H.jpg

• H_2.jpg